11 آذر روز جهانی ایدز

منتشر شده در : خط قرمزهای زناشویی تاریخ انتشار: 1395-09-11
11 آذر روز جهانی ایدز
تقریبا تمامی متخصصین و کارشناسان مسائل بهداشت و درمان معتقدند که بیماری ایدز یکی از چالش برانگیز ترین و وحشتناک ترین نوع بیماری است که چندین سالیست به جان مردم افتاده است.
تقریبا تمامی متخصصین و کارشناسان مسائل بهداشت و درمان معتقدند که بیماری ایدز یکی از چالش برانگیز ترین و وحشتناک ترین نوع بیماری است که چندین سالیست به جان مردم افتاده است.همچنین به عقیده ی کارشناسان مسائل اجتماعی و فرهنگی این بیماری در تمامی لایه های جوامع بشری اعم از اجتماعی ، خانوادگی ، فردی و بشری تاثیرات مخربی را برجای گذاشته است.پس از به وجود آمدن نیازهای شدید جهت آگاهی اقشار و ملل مختلف و مبارزه با تبعیض های صورت گرفته در زمینه اطلاع رسانی از روش های مبارزه با ایدز در نهایت اول دسامبر به عنوان روز جهانی ایدز نامگذاری گردید.اهمیت روز جهانی ایدز در این است که به مردم یاد آور شویم : ایدز هنوز از بین نرفته است و کارهای زیادیست که می بایست انجام گیرد.در روز جهانی ایدز مردم در سراسر دنیا لباسهای خود را به روبان قرمز مزین می کنند تا اهمیت توجه و مراقبت دربرابر HIV و ایدز را متذکر شوند.
روز جهانی ایدز هر سال یک شعار را برای خود برمیگزیند که این شعار در سالهای اخیر به صفر رساندن موارد جدید آلودگی و مرگ ناشی از HIV و ایدز بوده است.اما روز جهانی ایدز چند سالیست که پایش به ایران نیز باز شده و در تقویم ایران هم جای گرفته است.شاید بتوان مهم ترین دلیل این اتفاق را در عدم آگاهی بیش از 70 درصد از مبتلایان به ایدز دانست.رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت می‌گوید ابتلا به ایدز در کشور از طریق روابط جنسی بسیار افزایش یافته و از ۱۸.۵ درصد به ۴۱ درصد رسیده است.
پروین افسرکازرونی، به‌مناسبت روز ایدز گفت ناآگاه بودن نسبت به ابتلا به ایدز و افزایش این بیماری از طریق روابط جنسی دو عامل اصلی در سرایت بیماری به دیگران هستند.
به‌گفته کازرونی حدود ۷۰ درصد از مبتلایان به ایدز در ایران از ابتلای خود به این بیماری آگاهی ندارند.
طبق آماری که رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی ارائه داد، تا خردادماه سال جاری ۳۲ هزار و ۶۷۰ نفر در ایران به ایدز مبتلا بودند که ۸۴ درصد آن‌ها مرد و ۱۶ درصد زن بوده‌اند.
همچنین ۶۸.۲ درصد این افراد از طریق اعتیاد تزریقی، ۱۸.۵ درصد از طریق روابط جنسی و ۱.۵ درصد از مادر به فرزند مبتلا شده‌اند.
این آمار اما در یک سال گذشته تغییر کرده و ویروس ایدز ۳۹ درصد از طریق اعتیاد تزریقی، ۴۱ درصد از طریق روابط جنسی و بالای سه درصد از مادر به فرزند منتقل شده است. ترکیب مبتلایان نیز در یک سال اخیر تغییر کرده و ۶۶ درصد مرد و ۳۴ درصد زن بوده‌اند. رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت آمار زنان خیابانی مبتلا به ایدز را کمتر از پنج درصد عنوان کرد.

لازم به ذکر است که استفاده همیشگی از کاندوم در طولانی مدت، حدوداً ۸۰ درصد خطر انتقال HIV را کاهش می‌دهد.
برچسب ها: